Jak przygotować się do adopcji?

Adopcja psa to wspaniała inicjatywa. Nie tylko ratujemy psie istnienie, ale zyskujemy wiernego, oddanego przyjaciela.
Trzeba jednak wiedzieć, że adopcja to bardzo poważna decyzja. Dotyczy bowiem myślącej i czującej istoty, która już raz została zraniona przez człowieka.
Każdy pies, przebywający w schronisku ma swoją historię. Mniej lub bardziej bolesną. Należy zatem pamiętać o tym, że pies może mieć jakieś przyzwyczajenia, czegoś się bać lub nie akceptować pewnych rzeczy, czy zachowań.
Niektóre są po bardzo trudnych przejściach, boją się człowieka i potrzebują więcej czasu, aby na nowo zaufać.

Przed adopcją należy przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. Musi to być świadoma decyzja wszystkich domowników.
Należy zastanowić się, ile czasu możemy poświęcić psu oraz jakie warunki możemy mu zapewnić. Ważne jest także to, aby przemyśleć jakiego psa chcemy adoptować, o jakim temperamencie, charakterze.
Kiedy już wybierzemy się do schroniska najlepiej przedstawić pracownikom swoje preferencje co do czworonoga i warunki, jakie jesteśmy w stanie mu zaoferować.
Dzięki takim informacjom pracownikom będzie o wiele łatwiej dobrać odpowiedniego psa i sprawić, by zarówno pies, jak i nowi opiekunowie byli szczęśliwi.

Podajemy kilka pytań, na które nie uzyskają Państwo odpowiedzi od pracowników z oczywistych względów:
– czy pies zachowuje czystość w domu?
– jak zachowuje się w domu, gdy zostanie sam?
– czy toleruje koty?

Należy przygotować się na to, że adoptowanego psa będziemy musieli nauczyć czystości, chodzenia na smyczy, tolerancji wobec innych psów.
Oczywiście nie musi zaistnieć taka konieczność, ale należy się z tym liczyć.

Adoptowanemu psu musimy poświęcić jak najwięcej uwagi, aby przyzwyczaić go do siebie i dać poczucie, że jest potrzebny i kochany.

Adoptując psa niewątpliwie ratujemy go, dajemy szansę na zupełnie nowe, lepsze życie.
Traktujmy psy ze schroniska z szacunkiem, nie zmieniajmy raz podjętej decyzji. Nie narażajmy ich na ponowne rozstanie, cierpienie i zawiedzenie.
Gdy na początku pojawi się problem spróbujmy go rozwiązać, ale przede wszystkim dajmy psu czas i swobodę. Doceniajmy jego starania i bądźmy dla niego oparciem.

Dlaczego warto adoptować kundelka?

Psy ze schroniska bardzo chcą kochać i być kochane. Wszystkie, bez względu na wygląd i wiek. Warto rozważyć adopcję jednego z nich, ponieważ nikt nie pokocha nas tak mocno jak pies ze schroniska.

Może nam się wydawać, że one nie rozumieją zbyt wiele, że jest im wszystko jedno.
W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Nasi czworonożni przyjaciele nie od razu wiedzą czym jest schronisko i dlaczego w ogóle się w nim znalazły. Pierwszy moment w nowym miejscu jest dla nich dużym przeżyciem.
Jednak po jakimś czasie rozumieją to, co się wokół nich dzieje. Każdy kolejny dzień, spędzony z dala od człowieka napawa je ogromnym żalem i sprawia, że gdy już wreszcie ktoś je doceni i zauważy są po stokroć wdzięczne i wierne.

Pod naszą opieką jest wiele psów w typie jakiejś rasy. Zawsze cieszą się większym zainteresowaniem niż psy wielorasowe.
Postaramy się przekonać Państwa do tego, że warto pokochać także tego mniej rasowego kompana.

Przede wszystkim każdy kundelek jest inny. Nigdy nie trafią się dwa identyczne, wyglądające tak samo. Każdy jest zatem wyjątkowy, niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju. Każdy ma inny charakter, ale wszystkie kochają równie mocno.

Adoptując kundelka realnie pomagamy, zapewniamy zupełnie nowy, lepszy byt. Nie kupując psa z hodowli nie generujemy popytu na rasowe szczenięta.
Dużym problemem są pseudo hodowle, w których warunki często są bardzo złe. Kupując psa rasowego po okazyjnej cenie zupełnie niepotrzebnie wspieramy takie miejsca i pozwalamy na to, aby stale się rozwijały.

Szacuje się, że w Polsce jest ok. 100 tysięcy bezdomnych psów. Schroniska stale szukają im nowych domów i promują ideę adopcji. Niestety niektóre nie mają szczęścia, nie doczekują momentu adopcji i odchodzą w schroniskowych boksach. Zapomniane i niekochane. Często bezimienne.
To niesprawiedliwe. Psy to zwierzęta w pełni oddane człowiekowi. Potrzebują miłości i zainteresowania. Ciężko im żyć bez kogoś, kto je pogłaszcze, przytuli i powie miłe słowo. Obecność kochającej osoby sprawia, że czują się spełnione i szczęśliwe.

Za prawdziwą miłość nie trzeba płacić. Najlepsza opcja to adopcja! ;)

Porady po adopcji psa ze schroniska:

1. Po przyjeździe do domu pozwól psu zapoznać się z mieszkaniem /domem /posesją. Daj mu pełną swobodę i nie zmuszaj na siłę, aby do Ciebie podszedł, jeśli nie ma na to ochoty. Nowe miejsce i zupełnie nowi ludzie mogą sprawić, że piesek się zestresuje i będzie stronić od kontaktu z Tobą. Okres adaptacji psa w nowym miejscu trwa około 2 – 4 tygodnie (czasami ten okres się wydłuża).

2. Pies, który wyszedł ze schroniska może brzydko pachnieć. Mimo to nie kąp go od razu po przyjeździe do domu. Aby pozbyć się zapachu schroniska zmieszaj litr wody i łyżkę stołową octu i otrzymany roztwór wetrzyj w sierść psa. To nie tylko zniweluje przykry zapach, ale także sprawi, że sierść będzie pięknie lśnić. Z kąpielą poczekaj do momentu, aż pies poczuje się pewnie w Twoim domu.

3. Miska z wodą powinna być dostępna przez cały czas, natomiast karmienie najkorzystniejsze jest 2 x dziennie. W schronisku psy karmione są mięsem mielonym z makaronem.

4. Adoptując psa ze schroniska dobrze byłoby wziąć kilka dni wolnych, aby mieć możliwość przyzwyczajenia psa do samotnego zostawiania w domu. Nie wolno następnego dnia po adopcji zostawić psa samego w domu na kilka godzin. Przez pierwsze dni po adopcji należy wychodzić z domu kilkanaście razy w ciągu dnia. Na początku trzeba wyjść i stać za drzwiami 20-30 sekund, po czym wrócić. Potem bardzo stopniowo można wydłużać czas wyjścia na kilka minut, a dopiero jeśli pies będzie zachowywał się spokojnie można ten czas wydłużać. W ten sposób pies uczy się, że wyjście domownika oznacza, że zaraz on wróci. Wychodząc z domu nic nie mówimy do psa. Po powrocie nie można wylewnie witać się z psem.

5. Pies ze schroniska ma tendencję do bardzo silnego przywiązania się do nowych opiekunów, dlatego przez pierwszy okres trzeba zachować z psem chłodne stosunki, żeby go emocjonalnie od siebie nie uzależnić, bo takie psy mają problem z samotnym zostawaniem w domu. Dlatego nie można cały czas nawiązywać kontaktów z psem. Trzeba w ciągu dnia wyznaczać kilkanaście okresów czasu po 10-15 minut, w czasie których nikt z domowników nie będzie zwracał na psa żadnej uwagi. To znaczy, że nie można psa dotykać, mówić do niego, ani na niego patrzeć. Jeśli pies będzie nachalnie domagał się kontaktu, to trzeba od niego odejść.

6. Stwórz psu spokojne miejsce do odpoczywania, gdzie położysz jego posłanie. (pies bardzo lubi mieć miękko). Psy często lubią chować się do norki, w ciasne miejsca, gdzie czują się bezpieczne. Można zastosować w takim wypadku klatkę kennelową. Wszystko na temat zastosowania klatki oraz przyzwyczajania do niej psa znajdziesz tu:

http://codlapsa.pl/klatka-kennelowa-cz-i/
http://codlapsa.pl/tag/zalety-i-wady-klatki-dla-psa/

7. Zanim pies nie przyzwyczai się do Ciebie nie spuszczaj go na spacerze ze smyczy. Dopiero, gdy w pełni przekonasz się, że reaguje na swoje imię i wraca do Ciebie na przywołanie możesz go odpiąć ze smyczy. Bezpieczny czas, po którym można puścić psa wolno to zazwyczaj okres 6 miesięcy.

8 . Każdy pies, który przebywa w schronisku jest zaczipowany, czipy wpisane są do dwóch baz danych: www.safe-animal.eu oraz www.identyfikacja.pl
WAŻNE! Jeśli zmienisz miejsce zamieszkania, telefon poinformuj nas o tym. Zmienimy te dane w bazie danych.

9. W sytuacji, gdyby pies uciekł należy jak najszybciej nas o tym poinformować. Pomożemy w ogłaszaniu i odnalezieniu pieska.

10. Zaopatrz swojego pupila w adresatkę/identyfikator (grawerowany) ze swoim numerem telefonu.

11. Pies, podobnie jak każdy człowiek wymaga opieki zdrowotnej i regularnych badań.
O czym więc należy pamiętać i w jakich odstępach czasowych:
– raz na miesiąc zabezpieczać psa przed pchłami i kleszczami;
– przynajmniej raz na pół roku odrobaczać psa;
– raz na rok szczepić psa przeciwko wściekliźnie i chorobom zakaźnym.

12. Należy także wiedzieć, że pies w pierwszych dniach po adopcji

a) może ze stresu załatwić swoje potrzeby w domu lub w ogóle się nie załatwiać przez kilka dni. Jeśli pies załatwia się w domu, należy częściej z nim wychodzić na spacery i bardzo chwalić w momencie załatwiania swoich potrzeb, można też nagrodzić dobrym smaczkiem. Nie należy karać psa po tym jak załatwi się w domu, pies nie skojarzy po fakcie, a może tylko zacząć się nas bać. Należy zignorować ten fakt.

b) może coś zniszczyć. Schowaj wartościowe rzeczy, zostawiaj psu zabawki i gryzaki. Warto również od pierwszego dnia systematycznie ćwiczyć z psem pozostawanie w domu. Patrz też punkt 6.

13. Pamiętaj także, aby co pół roku wysłać do nas zdjęcia psa i krótko opisać jak się miewa. Chwal się nim i polecaj innym adopcję psa ze schroniska! ;)
Na fotorelacje czekamy pod adresem e-mailowym: fpbm_adopcje@wp.pl

Lista produktów, których nie może spożywać Twój pies:
– przygotowane dla ludzi wyroby mięsne, które zawierają dużo przypraw, soli i pieprzu
– owoce cytrusowe, winogrona, rodzynki
– czosnek, cebula, surowe ziemniaki
– kakao, czekolada (pół tabliczki czekolady może śmiertelnie zatruć dużego psa!)
– kasza
– herbata, kawa, alkohol
– kości po obróbce termicznej